یکی از مهم ترین معضلات کار خارج از منزل داشتن یک مدیر بداخلاق و بد رفتار است. حـتـی اگر شغل و همکارانتان را نیز دوست داشته باشید، اگـر نـتوانید با رئیس خود کنار بیایید، آنوقت به طور حتم در رابطه با کار خود دچار مشکل می شوید. اگـر تــحت نظر یک کارفرمای نالایق، خودخواه و بی فکر کار کنیم، آنگاه بــطور حتم در محل کار خود دچار تعارض هایی خـــواهیم شد

سوال کاربر

من در کتابخانه کار می کنم. مسئول کتابخانه از هر کاری که من انجام می دهم، ایراد می گیرد و بی ادبانه برخورد می کند. رفتارش غیرقابل تحمل است. در یک سال گذشته هر بحثی پیش می آمد من کوتاه می آمدم ولی به دنبال رفتار تحقیرآمیز اخیرش دیگر راه بازگشتی وجود ندارد. حتی مراجعان از رفتارش ناراحت می شوند و می خواهند زمانی که من هستم مراجعه کنند. راهنمایی کنید.

 

پاسخ کارشناس

بسیاری از مواقع در زندگی با افراد گستاخ و بی ادبی برخورد می کنید که مجبورید با این که از آن ها خوشتان نمی آید، تظاهر کنید که مشکلی ندارید. وقتی که با بی ادبی مواجه می شویم نکته مهم این است که به یاد داشته باشیم جرات تکرار این کار را به بقیه ندهیم. به هر حال، شما حق دارید که مدعی شوید و نادرست و غیر قابل تحمل بودن وضعیت موجود را بیان کنید به ویژه اگر این بی نزاکتی یک مشکل مداوم و در حال پیشرفت باشد.

 

راهکارهایی برای برخورد با آدم گستاخ و بی ادب

با ما فوق مدیرتان صحبت کنید

احساس تان را بدون قضاوت و هر نوع سوگیری به مسئول مافوق مدیرتان بیان کنید و هیجانات منفی، خود را تخلیه کنید. درک می کنم که گفتید ایشان مسئول کتابخانه هستند؛ اما یکی از راه ها این است که به مقام مافوق این شکایت را مطرح کنید یا از مراجعان بخواهید که اعتراض خود را به مسئول بالاتر بگویند تا شرایط اصلاح شود.

 

این سوال را حتما بپرسید

آدم ها دلایل خاص خودشان را برای بی ادبی دارند. شاید روز بدی را گذرانده باشند یا این که عجله دارند و تصور می کنند وقتی برای رفتار مودبانه و احترام گذاشتن ندارند. شاید هم اصلا متوجه رفتار بی ادبانه خود نشده باشند. تا وقتی که از آن ها نپرسید، دلیل رفتار آن ها را نخواهید فهمید. آرامش خودتان را حفظ کنید و از او این گونه سوال کنید: «من فکر می کنم رفتار شما غیرمحترمانه است. چرا چنین رفتاری با من دارید؟»

 

این گونه اعتراض کنید

فرد مورد بحث، کار توهین آمیز یا بی ادبانه ای در مقابل شما انجام می دهد، مودبانه اما قاطعانه رفتار نامناسب او را گوشزد کنید. به چشمان او نگاه کنید و از او بخواهید از این کار دست بردارد. عبارات مناسبی که در این شرایط می توانید استفاده کنید شامل: «لطفاً بس کنید، رفتار شما مناسب نیست یا نیازی به چنین پرخاشگری، بی ادبی، صحبت توهین آمیز و... در این جا وجود ندارد» است.

 

شرایط را وخیم نکنید

سعی کنید آرامش و متانت خود را حفظ کنید. کنترل خود را از دست ندهید و پرخاش نکنید چون این کار باعث وخیم تر شدن شرایط می شود و ممکن است مسائل کاری تان را به تنگنا بکشاند. سعی نکنید چیزی را که به شما گفته، تکذیب کنید یا وارد بحث با او شوید. باید بدانید که او عاقلانه رفتار نکرده و شما تلاش می کنید رفتار آزاردهنده او را نسبت به خود محدود کنید.