این روزها خبرهای مختلف زیادی از ثروت عظیم بدست امده از راه تکدی گری گدایان شهرهای مختلف و بخصوص شهرتهران می شنویم ماجرای گدایی که هر هفته 4 میلیون تومان به حساب بانکی خود واریز می کرده و یا ماجرای گدایی که پس از مرگش دهها میلیون تومان پول نقد بدون وارث از خود به جا گذاشته بود از این خبرها می باشد.

دستگیری گدای میلیونر در کازرون

در پی انتشار خبری مبنی بر ادامه تکدی گری فردی که علیرغم تبعید به شهرستان کازرون به حرفه سابق خود مشغول است، پیگیری خبر در دستور کار قرار گرفت و فرد مورد نظر که با اقدامات خود زمینه نارضایتی مردم را فراهم کرده بود، پس از شناسایی با دستور مقام قضایی دستگیر شد.

حجت الاسلام و المسلمین لطفی دادستان عمومی و انقلاب کازرون با بیان اینکه اسماعیل .ک در هنگام دستگیری در شهرستان کازرون در کیف دستی خود 8 میلیون ریال و در حساب بانکی اش یکصد میلیون ریال موجودی داشته است گفت: وی به اتهام تکدی گری و تحصیل مال از طریق نامشروع دستگیر شد.

وی با اشاره به اینکه بنا به تحقیقات صورت گرفته فرد مذکور پیش از این سابقه اقدامات مشابه در شهرستان های بوشهر و دشتستان را داشته و توسط مراجع قضایی آن شهرستان نیز تحت تعقیب بوده است گفت: طبق اظهارات متهم پیش از این مبلغ 440 میلیون ریال از وجوه نقدی که از طریق تکدی گری کسب شده بود مصادره شده است.

وی تأکید کرد: این متهم در حال حاضر با قرار تأمین کیفری از نوع وثیقه و به دلیل عجز از تودیع وثیقه در بازداشت به سر می برد.

صبح روز هشتم آذرماه سال 94 بود که ماموران شهرداری بوشهر در ادامه اقداماتشان برای جمع آوری متکدیان از سطح شهر، گدایی که به کثیفی و فحاشی به مردم معروف شده بود را در خیابان طالقانی زیر نظر گرفتند و با حضور متعاقب ماموران انتظامی دستگیرش کردند.

وی که در ابتدا قصد فرار داشت و برای سوار شدن به وانت ماموران مقاومت زیادی می کرد، بلافاصله به حمام شهرداری منتقل شد. ماموران می‌گویند متکدی که خودش را در آینه حمام عمومی دید یک لحظه ماند. بوی بد و وضع کاملا غیربهداشتی فرد به شکلی بود که با آب داغ فشار قوی و مصرف دو بطری بزرگ شامپو، ماموران موفق شدند بعد از دو ساعت استحمام او را به وضع عادی برگرداند.

وقتی که ریش چرکتاب و ژولیده متکدی فحاش اصلاح شد و ماموران شهرداری لباس تمیز به تن گدای ژولیده پوش کردند، کسی باور نمی‌کرد این فرد که حالا شبیه یک فرد عادی شده، همانی است که تا ساعاتی پیش، چهار کت و کاپشن بر روی هم به تن کرده بود و کیسه‌های نایلونی پر از پول را در آستر و درز آنها جا داده بود. او به هر کس که فکر می‌کرد قصد کیسه‌های پولش را دارد، حمله می‌کرد و دشنام می‌داد.

گدا که خود را اسماعیل معرفی کرده بود، گفت که اهل یکی از شهرهای همجوار بوشهر است، مجرد است و فقط برادری دارد که او از گدایی کردنش خبر دارد؛ چون که پول‌هایش را به او می‌دهد تا برایش در بانک نگهداری کند.

وی که حالا دیگر تمیز شده بود، می‌گفت: فکر نمی‌کرد روزگاری شود که بالاخره ماموران شهرداری جرات کنند و به او نزدیک شوند؛ اما شهرداری بالاخره به سراغش رفت و نگذاشت اشخاصی با وضع ظاهر و رفتار ناصحیح‌شان، سلامت روانی اجتماع را به هم بزنند.

استحمام متکدی دستگیر شده که به پایان رسید ماموران شهرداری بوشهر، لباس نو و تمیز به تن وی کردند. هر کس او را می‌دید باور نمی‌کرد این همان گدای ژولیده و فحاش خیابان‌های بوشهر است.

بعد ازاستحمام، فرد متکدی با پولهایش، به حراست شهرداری منتقل شد تا درباره وضعیت این همه اسکناس فکری شود.

با نظارت مسئولان حراست شهرداری و نیروی انتظامی، کار شمارش پول‌ها که در جیب‌ها و آستر کت‌ها و کاپشن مرد پنهان شده بود، آغاز شد. خیلی زود مشخص شد که ماموران با یک گدای میلیونر روبرو هستند؛ مقدار 35 میلیون ریال وجه نقد شامل چک پول، و اسکناس در جیب‌هایش با خود به همراه داشت.

گدا در پاسخ به اینکه چرا مثل بقیه دنبال کاری نرفتی، گفت: الان هم کار می کردم؛ پول‌ها هم مال خودم است. مگه مال شماست؟ کارکردم پول درآوردم. وی در جواب ماموران که پرسیدند پول‌هایت را چکار می‌کردی، گفت: هر سه ماه به بانک می‌بردم.

با بررسی‌‌ها مشخص شد که وی دو حساب بانکی در بوشهر و شهرستان‌های اطراف مرکز استان دارد. در حساب شهر بوشهرش در یکی از بانک‌های میدان اصلی شهر، حداقل 25 میلیون تومان پول دارد و در شهرستان محل تولدش هم به‌وسیله برادرش 30 میلیون تومان پول نگهداری می‌کند. متاسفانه فرهنگ کسب مال به این اندازه و به این شکل، فرهنگ بسیار غلط و اشتباهی است که گریبان برخی از افراد جامعه را گرفته است این افراد تا لحظه مرگ تنها به انباشت مال فکر کرده و تنها از بیشتر شدن پول خود لذت می برند لذت که چه بگوییم، احساس ترس و اضطراب از اینکه ممکن است کسی پول انها را برباید لحظه ای انها را تنها نگذاشته و بمانند کابوسی به جان انها می افتد در واقع به جای اینکه پول بدست امده از این افراد نگهداری کند، اینها از پول و مال نگهداری کرده و به مانند یک نگهبان امین، تا پای گور از پل های خود تنها نگهداری می کنند و از اینکه حتی یک دست لباس تمیز برای خود خریده و از پوشیدن آن لذت ببرند، خود را محروم می سازند.

وی در پاسخ به اینکه با این همه پول میخواستی چکار کنی، گفت: قصد ازدواج داشتم اما به خاطر «کارم» وقت نمی‌کردم.

ماموران تلاش کردند که پول‌های مچاله شده چند کیسه نایلونی را شمارش کنند، اما آن قدر اسکناس‌ها فرسوده شده و بر اثر بارندگی‌های اخیر به هم چسیده بودند که به راحتی قابل شمارش نبودند.

«اسماعیل.ک» در اظهاراتش به ماموران شهرداری گفت که 9 کلاس سواد دارد، شب‌ها پشت پمپ بنزین خیابان طالقانی می‌خوابیده است، بیش از سیزده سال است که کارش گدایی است و چون مردم شهر بوشهر به گداها خوب پول می‌دهند شهر خودش را رها کرده و بوشهر را برای کارش انتخاب کرده است.

ساعت پنج بعد از ظهر بود که 9 کیلو و 300 گرم اسکناس غیرقابل شمارش، توسط ماموران صورتجلسه شد و اسکناس‌ها و گدای میلیونر به کلانتری تحویل داده شد تا وضعیت وی از طریق مراجع قانونی مشخص شود.

صبح نهم آذر ماه که دادگاه گدای میلیونر برگزار شد، مقرر شد که «اسماعیل.ک» گدای میلیونر هر چه سریع‌تر شهر بوشهر را ترک کند در غیر این‌صورت مجدد دستگیر و به یکی از شهرهای دوردست کشور فرستاد می‌شود.

لازم به ذکر است که 9 کیلو و 300 گرم اسکناس مچاله و فرسوده صورت جلسه شد و متکدی بعد از شمارش پول‌هایش توسط حراست شهرداری، به ماموران انتظامی تحویل داده شد.منبع:http://seemorgh.com/