لک صورت


وجود لک و کک و مک بر روی پوست، برای ما ایرانیان بسیار ازاردهنده و غیرقابل تحمل است شاید اروپاییان اهمیتی به وجود لک بر روی پوست خود نمی هند همانطور که می بینیمف با وجودی که بسیاری از هنرپیشگان و خوانندگان اروپایی و امریکایی، دارای لک های زیادی بر روی پوست بدن خود می باشند، از پوشیدن لباس های باز امتناعی نکرده و از دیده شدن لک های سطح پوست خود، احساس ناخوشایندی پیدا نمی کنند گرچه میزان این لک ها بر روی پوست افراد سفید پوست اروپایی و امریکایی بسیار زیاد است.قبل از اینکه به دنبال درمان معجزه‌آسای لک باشیم، اول باید در مورد دلیل بروز لک بدانیم. سلول‌های ملانوسیت پوست وظیفه ساختن ماده ملانین را دارند. برحسب میزان ملانین، پوست سفید، سبزه یا سیاه می‌شود. در یک فرد ممکن‌است بخشی از پوست بدن دچار کاهش یا افزایش میزان ملانین شود که باعث بروز لک‌های تیره یا سفید خواهد شد. لک‌ها برحسب اینکه سفید باشند یا تیره و دلیل بروز آنها درمان‌های مختلفی دارند.

از بین بردن لک های پوست صورت

من همیشه فکر می‌کردم لک‌ها فقط تیره رنگ هستند و علت اصلی بروز آنها نورآفتاب است!
افرادی که در مناطقمرکزی کشورمان سکونت دارند، استعداد بیشتری برای شکل گیری لک های تیره بر روی پوست بدن و بخصوص پوست صورت خود دارند. قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید و وجود شرایط بد اب و هواییف از مهمترین دلایل ایجاد لک بر روی پوست می باشد.
آیا تمام لک های تیره رنگ هستند و درمان یکسانی برای آنها وجود دارد؟نه، گرچه میزان شیوع لک‌های ناشی از نورآفتاب بیشتر است اما لک‌های سفید هم وجود دارد و مهم‌ترین علت بروز این لک‌ها بیماری ویتیلیگو یا برص است. برص یک اختلال خودایمنی است که در آن سیستم دفاعی بدن علیه سلول‌های ملانوسیت پادزهر ترشح می‌کند و آنها را از بین می‌برد.

این لکه های سفید درمان می شوند؟


درمان‌ بیماری‌های خودایمنی یا اتوایمیون معمولا آسان نیست. در بیماری برص، لک‌های سفید، کوچک و بزرگ، متعدد و قرینه روی پوست دیده می‌شود که هیچ‌ سوزش، خارش یا دردی ندارند. فقط ظاهر پوست دو رنگ می‌شود. لک‌های برص به‌خصوص در افرادی که پوست تیره دارند، واضح‌تر است. بیماری‌های دیگر از قبیل قارچ‌های پوستی (تینه‌آورسیکالر)، نورآفتاب، بعضی خال‌های سفید، جوشگاه‌های بهبودیافته پوستی و ... نیز باعث بروز لک‌های سفید یا روشن می‌شوند ولی تشخیص این‌ لک‌ها همیشه با معاینه بالینی مقدور نیست و برای تشخیص قطعی باید از روش‌های آزمایشگاهی استفاده کرد اما لک‌های تیره پوستی به دلایل مختلف و در هر قسمتی از سطح پوست بدن ظاهر می‌شوند ولی بیشتر روی پوست صورت که بیشتر تحت ‌تاثیر نور‌آفتاب است دیده میشوند. لک‌های تیره پوستی شامل کک‌ومک، کلوآسما، خال‌های مسطح، لک‌های تیره‌ بعد از بهبود ضایعات پوستی و... هستند.آیا برای از بین بردن لک های تیره و سفیدف درمان یکسانی وجود دارد؟ نه، برای بیماری برص و لک‌های سفید ناشی از آن که در اثر تابش آفتاب شدت می‌یابند، باید از کرم‌های ضدآفتاب وسیع‌الطیف به‌خصوص برای قسمت‌های در معرض نورآفتاب مانند صورت و پشت دست‌ها استفاده کرد. مواد آرایشی رنگی که رنگ لک‌های صورت را با پوست طبیعی اطراف لک همرنگ می‌کند نیز از نظر روانی به بیمار کمک می‌کند. گاهی نیز پزشک برای بعضی از بیماران استروییدهای موضعی تجویز می‌کند. البته مصرف استروییدها نباید خیلی طولانی شود و پزشک آنها را پس از مدتی قطع و به جای آن ترکیب‌های غیراستروییدی تجویز می‌کند زیرا مصرف طولانی‌مدت استروییدهای موضعی، باعث بروز عوارض جانبی مانند تحریک رنگ‌سازی از نواحی فولیکول‌های مو و ایجاد رنگ تیره روی لک‌های سفید می‌شود. نوردرمانی یا فوتوتراپی موضعی یا سیستمیک با اشعه ماورای‌بنفش تا حدودی در درمان برص موثر است ولی باید تحت‌نظر متخصص پوست انجام شود. گزارش‌هایی از رنگ‌سازی مجدد به دنبال درمان یا لیزر نیز وجود دارد ولی این درمان هنوز در مرحله تکوین است و به همه بیماران توصیه نمی‌شود. ممکن است پزشک متخصص پوست بعد از بررسی کامل بیمارانی که بیش از60 درصد پوست بدنشان درگیر شده است، از ترکیب ‌ایمونوبنزن 20 درصد برای از بین بردن بقیه رنگ طبیعی پوست استفاده کند تا یکدست سفید شود. در این صورت مراقبت کامل و دقیق و دوری از نورآفتاب ضروری است.
از شایع‌ترین لک‌های تیره کک‌ومک است که در افرادی که استعداد ژنتیکی دارند و از دوران کودکی در معرض آفتاب قرار گرفته‌اند، روی صورت و نواحی دیگر پوست ظاهر می‌شود. کک‌ومک‌ها به درمان‌ها خیلی خوب جواب می‌دهند ولی از آنجا که بیمار از لحاظ ژنتیکی مستعد است، دوباره عود می‌کنند. نوع دیگری از کک‌ومک، کلوآسماست که به لک بارداری هم شهرت دارد. این لک‌ها به رنگ قهوه‌ای در صورت و گردن زنانی که استعداد و زمینه ژنتیکی دارند، در دوران بارداری بروز می‌کنند البته ممکن است زنان غیرباردار هم به آنها مبتلا ‌شوند. حدود10 درصد موارد، این لک‌های تیره آهسته و تدریجی در مردان پدیدار می‌شوند و پس از قرارگرفتن در نورآفتاب شدت می‌یابند. لک بارداری معمولا پس از ختم بارداری یا با قطع مصرف داروها پس از چند ماه از بین می‌رود یا کاهش می‌یابد.

برای جلوگیری و از بین بردن لک‌های تیره چه روش‌هایی پیشنهاد می‌شود؟

قرار نگرفتن در معرض تابش نور خورشید و استفاده از کرم های ضد آفتاب، از مهمترین راههای جلوگیری از ایجاد لک می باشد. به حداقل رساندن تماس با نورآفتاب، به‌خصوص، در اواسط روز و پوشیدن کلاه لبه‌دار، به‌خصوص در آقایان از درمان‌های اصلی است. مصرف کرم‌های ضدآفتاب نیز ضروری است. بیماران برای آرایش باید از پودرهای آرایشی معدنی استفاده کنند نه شیمیایی.
درمان‌های دارویی هم شامل ترکیب‌های هیدروکینون، ترتینویین موضعی و داروهای دیگر است که با توجه به شرایط بیمار پزشک یک یا مخلوطی از آنها را تجویز می‌کند.

یکی از بهترین روش های از بین بردن انواع لک های پوستی، استفاده از صابون شترمرغ اصل می باشد. صابون شترمرغ اصل، بخاطر دارا بودن انواع ویتامینها و مواد ضروری مورد نیاز پوست، در درمان و از بین بردن لک های پوستی و تلطیف پوستف نقش کلیدی و غیرقابل انکاری را بازی می کند متاسفانه بخاطر جلوگیری از پایین امدن میزان فروش انواع کرم ها و داروهای از بین برنده لک های پوستی، تبلیغ مناسبی در مورد صابون کوسه صورت نپذیرفته است اما واقعیت امر این است که صابون کوسه اصل و با کیفیتف تاثیری بی چون و چرا در از بین بردن لک های پوستی داشته و پوست را بسیار روشن و لطیف می کند نمونهای از صابون کوسه اصل را می توانید در وبسایت مجاز و قدیمی نیک خرید می توانید مشاهده نمایید.

جدیدترین ها

بهترین پوزیشن های برقراری رابطه جنسی

کشف موجود بنجامین باتن

بهترین روش های افزایش ممبر کانال تلگرام

درمان خود ارضایی یا جلق زدن

تجاوز وحشیانه شش مرد به دختر جوان + عکس

;کلاه برداری از علی صادقی