بر اساس تحقیقات جدید، باکتری هایی که در روده انسان وجود دار می تواند تاثیر مستقیمی بر خستگس های مزمن وجود داشته باشد. و باعث خستگی های مفرط شود.


daghdaghe23.blog.ir daghdaghe23


بسیاری از افراد از خستگی عمومی رنج می برند و بدون اینکه فعالیت زیادی در روز داشته باشند احساس خستگی می کنند محققان دانشگاه کورنل میگویند، انواع مختلفی از باکتری‌ها به‌طور طبیعی در روده ما زندگی می‌کنند که فعالیت آن‌ها نقش مهمی نه‌تنها در فعالیت سیستم گوارشی ما، بلکه در بسیاری از عملکردهای دیگر دستگاه‌های بدن دارند. به این جمعیت باکتریایی میکروبیوم Microbiome میگویند.

وجود انواع باکتریهای مفید در روده برای بدن الزامی می باشد و از بین رفتن آنها می تواند خطرات بسیار جدی در پی داشته باشد. بررسی آن‌ها نشان داده که در افراد مبتلابه خستگی مزمن تنوع این باکتری‌ها کمتر از افراد عادی است. همچنین مشخص‌شده که باکتری‌های روده این افراد بیشتر از انواعی هستند که موجب بروز التهاب می‌شوند و جمعیت باکتری‌هایی که التهاب بافتی را کاهش می‌دهند در روده این افراد کمتر از طبیعی است.

افرادی که از خستگی مزمن رنج می برند عموما تصور می کنند که ممکن است دلیل آن مشکلات روحی و روانی آنها باشد اما به گفته محققان اکثر این افراد بخاطر مسائل دیگری احساس خستگی می کنند. محققان میگویند این یافته نشان می‌دهد که بسیاری از موارد خستگی مزمن منشأ روحی و روانی نداشته و علت آن به تغییر در جمعیت و نوع باکتری‌های روده شخص برمی‌گردد. حدود یک درصد مردم به بیماری خستگی مزمن مبتلا هستند. این بیماری موجب بروز علائمی مانند خستگی شدید که با استراحت خوب نمی‌شود، احساس ضعف، درد مفاصل و عضلات، سردرد و مشکلات گوارشی می‌گردد.

محققان با بررسی مدفوع تعدادی از افراد مبتلابه خستگی مزمن، متوجه تغییر در تنوع و نوع باکتری‌های روده در این اشخاص شده‌اند. آن‌ها همچنین با بررسی خون این افراد متوجه بالا بودن مواد شیمیایی شده‌اند که نشان‌دهنده وجود التهاب است. محققان عقیده دارند این التهاب می‌تواند به علت نشت و نفوذ باکتری‌ها از درون روده به جریان خون افراد و به دنبال آن بروز واکنش دفاعی و التهابی بدن ایجادشده باشد به گفته محققان افرادی که نشانه های خستگی مزمن را در خود احساس می کنند حتما باید تحت نظارت پزشک متخصص داخلی قرار بگیرند.

این افراد ممکن است به مرور زمان دچار مشکلات عدیده ای شوند بررسی‌های قبلی نشان داده است که نوع باکتری‌های روده می‌تواند در احتمال بروز بعضی از مشکلات روحی مانند اضطراب، افسردگی و اوتیسم نقش داشته باشد. نتایج مطالعه ذکرشده در مجله Microbiome منتشرشده است.