اولین پیوند سر جهان

بشر به دانشی دست یافته است تا بتواند سر انسانی را به تنه فرد دیگری پیوند دهد پیوند سر شاید اوج پیشرفت علم پزشکی باشد برای پیوند سر یک فرد باید نخاع، استخوان گردن، سیستم های عصبی، عروق و شریانها و ماهیچه ها را به بدن فرد دیگری پیوند زد این می تواند به منزله نهایت پیشرفت علم پزشکی باشد که قرار اس بزودی اتفاق بیوفتد.

پیوند سرانسان به انسانی دیگر

امروزه افراد بسیار زیادی هستند که بخاطر مرگ مغزی فوت می کنند و افراد بسیار زیاد دیگری نیز هستند که از معلولیت های جسمی زیادی رنج می کشند دانشمندان برای کمک به این افراد تصمیم گرفته اند تا اولین پیوند سر انسان در جهان را انجام دهند.

پیوند سر انسانی به انسان دیگر قطعا می تواند به عنوان پیچیده ترین عمل جراحی تلقی شود که بشر تاکنون اقدام به انجام ان کرده باشد چراکه در این عمل بسیار حساس، باید استخوان گردن، نخاع، رشته های عصبی، شریانهای خونی و ماهیچه ها و... پیوند شوند که این کار بسیار زمانبر و حساس خواهد بود.

به نقل از وبسایت خبری بیگ ثینک، «سرجیو کاناورو» - جراح و عصب‌شناس معروف ایتالیایی – اعلام کرد انجام نخستین عمل پیوند سر در جهان را برای دسامبر 2017 برنامه‌ریزی کرده است.


او قرار است در این عمل که از سال گذشته حرف و حدیث‌های زیادی را با خود به همراه داشته است، سر یک شهروند معلول روس به نام «والری اسپیریدونوف» را به یک اندام جدید پیوند بزند. 

اسپیریدونوف یک متخصص کامپیوتر است که به یک بیماری نادر ژنتیکی به نام «وردینگ-هافمن» مبتلا شده است. در این بیماری، فرد دچار تحلیل عضلات و ماهیچه‌ها شده و در نهایت، قدرت حرکت خود را به طور کامل از دست می‌دهد. این جوان 31 ساله اکنون تنها راه برای ادامه حیات خود را پیوند زدن سرش به یک اندام جدید می‌داند.

اولین پیوند سر جهان

والری اسپیریدونوف اولین داوطلب پیوند سر در جهان 

دکتر کاناورو از سال گذشته که برای نخستین بار قصد خود برای انجام عمل پیوند سر برروی انسان را علنی کرد، بارها از سوی افراد و انجمن‌هایی که این عمل را "غیراخلاقی" و در عین حال، "بسیار خطرناک" توصیف کرده‌اند مورد انتقاد قرار گرفته است. اما ظاهراً اکنون با داوطلب شدن این جوان روس به نظر می‌رسد این عمل جنجالی یک گام به واقعیت نزدیکتر شده است. 

عمل پیوند سر تاکنون برروی هیچ انسانی انجام نشده است و دشوارترین و خطرناک‌ترین بخش آن، بریدن و پیوند زدن مجدد نخاع است. 

در اوایل سال جاری میلادی، یک تیم از جراحان چینی برای اولین بار موفق شدند سر یک میمون را به بدن یک میمون دیگر پیوند بزنند. 

دکتر کاناورو تا این لحظه حدود 18 میلیون دلار کمک مالی برای انجام این عمل جنجالی جمع‌آوری کرده است. وی در تشریح جزئیات این عمل جراحی گفته است که ابتدا باید سر بیمار اهداکننده را به دمای منفی 15 درجه سانتیگراد رساند. سپس سر هر دو بیمار را از بدن جدا کرد و سر بیمار اهداکننده را به همراه کلیه عروق خونی، نخاع، رشته‌های عصبی، ماهیچه‌ها و استخوان گردن به بدن فرد گیرنده، پیوند زد. 

به گفته وی، این عمل دو روز به طول خواهد انجامید و پس از آن، بیمار برای جلوگیری از حرکت و التیام یافتن جراحات باید یک ماه در کما قرار داده شود.